A- A A+

14 czerwca w ramach naszego projektu oraz współpracy z DPS, zaprosiliśmy panią biolog, Elżbietę Pokutę, aby przybliżyła nam świat przyrody. Ogród Domu Pomocy Społecznej to idealne miejsce na takie spotkania.  Warsztaty zaczęliśmy literacko:  od wierszy Twardowskiego, Szymborskiej. Nie mogło zabraknąć fraszki Kochanowskiego. Zamiast pod lipą, usiedliśmy pod liściem rozłożystego orzecha. Pani biolog zaczęła snuć opowieść o znaczeniu przyrody w świecie Karola Maya- u Indian. Podkreśliła jak człowiek był rozumiany jako element przyrody i jak z nią przyjaźnie żył. Był tez czas na zadanie pytań oraz rozmów na temat prezentowanych książek. Powstał też wspólny wiersz oraz kwietne obrazy. Dziękujemy za miłe zakończenie przedwakacyjnej części projektu "Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę".

Czytaj więcej: Zielona Biblioteka w DPS: Warsztaty literacko-przyrodnicze

11 czerwca biblioteka zaprosiła do Zagrody Wsi Pszczyńskiej klasę 1 z oddziałów integracyjnych SP nr 18 w Pszczynie. Towarzyszyła nam opowieść z książki Piotra Sochy "Pszczoły". Najmłodsi śledzili historię pszczół i wzięli udział w literackiej zagadce. Pan pszczelarz przybliżył zaś sekrety życia w ulu. Czy wiecie, że Pszczółka Maja wcale nie mogła być pszczelim dzieckiem, lecz była dorosłą pszczołą? W końcu na głowach pojawiły się kapelusze i mali śmiałkowi udali się spotkać oko w oko z owadami. Pszczoła na ręce, która tylko łaskocze? To ci miłe doświadczenie!

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka" dla SP18: "W świecie pszczół"- zajęcia w skansenie

5 czerwca zawitaliśmy do klas integracyjnych SP nr 18 w Pszczynie, naszego Partnera w projekcie "Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę". Uczniowie rozpoznawali odgłosy przyrody i rozwiązywali zagadki ze świata zwierząt. Okazało się, że obserwując świat fauny można się wiele nauczyć o naszym życiu społecznym. Zwierzęta przecież, tak samo jak ludzie, wyrażają złość, gdy są atakowane czy oznaczają swoje terytorium. Kto walczy o swój kącik w domu, rozumie niedźwiedzia drapiącego korę. Nasi milusińscy stworzyli także własne piankowe księgi. Powstały rysunki łabędzia czy grzechotnika, który niemal wypełza zza kartek. Był też oczywiście  czas na czytanie! Przynieśliśmy z sobą nowości książkowe, zachęcając do korzystania z literatury popularno-naukowej dla dzieci. I tak rozpoczęliśmy przyrodniczą przygodę z uczniami. Wszystkie książki zakupione w ramach projektu będą ogólnodostępne w Wypożyczalni MPBP. 

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka" w SP18: Czego nas uczą zwierzęta?- zajęcia w ramach projektu

W ramach projektu nasza biblioteka zaprosiła do pszczyńskiego skansenu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie. Było trochę dobrej literatury, ale nade wszystko żywy kontakt z pszczołami, bohaterkami spotkania.  Wtajemniczyliśmy się w tajniki pszczelej rodziny. Bo czy ktoś wie, że pszczoła ma na sobie podobną ilość włosków co wiewiórka? Albo że owady komunikują się  sobą poprzez powietrzny taniec? Pan pszczelarz oprócz ciekawostek pokazał nam owady z bliska. Pensjonariusze Domu mieli okazję wdziać fachowe kapelusze oraz poczuć przyjemny zapach palonego, wierzbowego próchna. Śmiałkowie wzięli na ręce nieżądlące trutnie, a smakosze pokosztowali miodu prosto z plastra. Warto poznawać fascynujący świat przyrody! Przy okazji projektu "Zielona Biblioteka..." zachęcamy wszystkich do korzystania z naszej literatury popularno-naukowej. Zapraszamy.

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka" w Skansenie: "W świecie pszczół"- zajęcia dla podopiecznych DPSu

W tym roku Dom Pomocy Społecznej, jako nasz Partner, bierze po raz kolejny udział w  programie "Partnerstwo dla książki".  W ramach projektu "Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę" pensjonariuszy Domu czeka moc atrakcji. Zaczęliśmy od odwiedzenia Domu z naręczem przyrodniczych książek oraz propozycją stworzenia grupowej książki. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z kontaktu z przyrodą- spotkaniami ze zwierzętami, które zapamiętali na całe życie. Uwieczniono je na kolorowych, miękkich kartach. Powstało niezwykłe dzieło. Uczestnicy poznawali także ciekawostki ze świata fauny. Zastanawialiśmy się wspólnie czego uczą nas, ludzi zwyczaje bociana, czy kota. Świetlicę wypełniły odgłosy przyrody, które wcale nie tak łatwo było rozszyfrować. Prawdziwą atrakcją stały się same książki, wybrane spośród najbardziej wartościowych pozycji z literatury przyrodniczej. Dziękujemy za udział!

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka" w DPS: Czego nas uczą zwierzęta?- zajęcia w ramach projektu

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.