Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

23 sierpnia 2019r.: Dr hab. Marian Małecki: "I Powstanie Śląskie - punkt widzenia"

More...
Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 7.09.2019r.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Zygmuntem Ogórkiem. Spotkanie to będzie połączone z promocją najnowszej książki pt.: "Orator złotousty. Anegdoty prawnicze".

 

 

Zygmunt Ogórek - prokurator w stanie spoczynku, autor zbioru anegdot prawniczych pt.: "Waga Anioła" oraz "Orator złotousty"

 

 

 

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie,

Pszczyńskie Centrum Kultury

oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…”

 

zapraszają aktorów, animatorów oraz wszystkich zainteresowanych udziałem

w I edycji gry „Noc z Książką” w roli wolontariuszy oraz prowadzących zadania.

 

 Impreza odbędzie się w godzinach wieczornych 4 października 2013 roku.

 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 6 września o godzinie 16.30

w sali kameralnej Pszczyńskiego Centrum Kultury.

 

Dodatkowych informacji udziela: Jakub Pieczka, pomysłodawca i koordynator projektu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

25 czerwca 2013 r. w Galerii 13 PCK-ulu odbyła się promocja książki Renaty Botor-Pławeckiej „Stąd w świat” rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic.

Dyrektor Biblioteki, Teresa Musik rozpoczęła spotkanie od przywitania zebranych gości. Następnie redaktor naczelny Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo”, Jarosław Jędrysik zaprezentował autorkę i wprowadził wszystkich przybyłych w temat spotkania.

Pochodząca z Góry, a obecnie mieszkająca w Pszczynie, dziennikarka „Echa”  to barwna i ciekawa postać, podobnie jak bohaterowie jej książki.   Przeprowadziła wywiady z: księciem Bolko von Hochberg -  spadkobiercą  panów na Pszczynie, prof. Janem Kajsturą z prestiżowego Uniwersytetu Harvarda,  ks. dr. Tadeuszem Rozmusem,  artystą i wydawcą -  Aleksandrem Spyrą,  filmowcem  -Józefem Kłykiem,  śpiewaczką operową -  Urszulą Koszut,  piosenkarką Alicją Janosz,  politykiem Tomaszem Tomczykiewiczem,  kolarzem -  Stanisławem Gazdą,  piłkarzem -  Łukaszem Piszczkiem, na podstawie których powstała książka.  Są to osoby związanie z Pszczyną i okolicami. Swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym promują Pszczynę i ziemie pszczyńską w kraju i za granicą.Mimo, że wielu z nich jest teraz daleko stąd, nie zapominają skąd się wywodzą.

 Autorka wspominała, jak doszło do spotkań z niektórymi bohaterami książki, które w przyszłości przerodziły się w zaproszenia na wywiad. Przedstawiciele rodzin wspominali, opowiadali na przemian z p. Renatą. Można było się dowiedzieć jeszcze o wielu ciekawych faktach, które nie znalazły się w książce.

Warto wspomnieć, że w trakcie spotkania zaproszeni goście, oprócz wymienionych w książce wspominali wiele innych ciekawych osobistości powiatu pszczyńskiego. Narodziła się nawet myśl wydania drugiego tomu książki „Stąd w świat…”. Być może w najbliższej przyszłości czeka nas kolejne, miłe popołudnie z Renatą Botor – Pławecką i jej publikacją.

Szanowni Państwo,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski jest inicjatorem akcji „Narodowe Czytanie”. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie również pragnie się włączyć do tego wydarzenia i  zachęcić wszystkich mieszkańców ziemi pszczyńskiej do wspólnej lektury dzieł Aleksandra Fredry – wybitnego polskiego komediopisarza i poety doby romantyzmu.

Spotkajmy się 7 września (sobota) na pszczyńskim rynku i włączmy się do tej szlachetnej akcji. W godzinach od 10.00 do 14.00 będziemy czytać między innymi „Zemstę”, „Śluby panieńskie”. Na młodszych czekać będziemy z wierszami „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”.  Jeśli macie Państwo inny ulubiony utwór Aleksandra Fredry i będziecie chcieli go odczytać – zapraszamy z radością!

W razie niepogody imprezę zorganizujemy w siedzibie Biblioteki w Pszczynie, ul. Piastowska 1.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie miała przyjemność gościć Renatę Botor-Pławecką, autorkę książki "Stąd w świat. Rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic". Dziennikarka zebrała w niej wywiady z dziesięcioma osobami związanym z Pszczyną i jej okolicami. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. kolarz Stanisław Gazda, piłkarz Łukasz Piszczek, piosenkarka Alicja Janosz, reżyser Józef Kłyk i książę Bolko von Hochberg. Niestety, nie wszyscy mogli przybyć na promocję książki, ale wśród gości nie zabrakło znajomych i krewnych.

Autorka opowiadała z jaką determinacją próbowała spotkać się i przeprowadzić wywiady ze swoimi bohaterami. Nieliczni przybyli, zachęceni przez zgromadzoną publiczność dodali kilka słów od siebie. Przytoczyli kilka swoich wspomnień i anegdot ze swojego życia.

Renata Botor-Pławecka - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a równocześnie studium dziennikarskie na WSP w Krakowie. Pierwsze teksty publikowała w "Głosie Pszczyńskim" i "Gazecie Krakowskiej". W 2001 r. związała się z Górnośląskim Tygodnikiem Regionalnym "Echo", w którym pracuje do dziś jako redaktor działu pszczyńskiego. Od lat opowiada na łamach "Echa" historie "ludzi stąd".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.