Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

10 marca 2020 r. Dr Halina Nocoń: "Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

11 października w Galerii "13" odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie była reporterka i dziennikarka, Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii o księdzu Janie Twardowskim (Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego) Tomaszu i Zdzisławie Beksińskich (Beksińscy. Portret podwójny) oraz Krzysztofie Komedzie (Komeda. Osobiste życie jazzu), laureatka Nagrody Nike 2016 Wybór Czytelników za reportaż 1945. Wojna i pokój. Spotkanie poprowadziła Renata Botor-Pławecka.

Autorka opowiadała o kulisach powstania swojej pierwszej biografii o księdzu Twardowskim, o zainteresowaniu bohaterem, które przyszło z czasem i o jego słynnym "tupeciku". Twardowski rzadko kiedy opowiadał o swoim życiu, a ślady przeszłości skutecznie zacierał. W przeciwieństwie do Zdzisława Beksińskiego, który pozostawił po sobie bogatą korespondencję i nagrywał swój dziennik foniczny. Paradoksalnie unikał kontaktu ze światem – rzadko pokazywał się nawet na własnych wernisażach i nie lubił opowiadać o swoich obrazach. Wyznała, że pisząc o Beksińskich, na miesiąc zamieszkała z rodziną w Sanoku.

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Pamiętający niezwykle popularną w latach 70. audycję „60 minut na godzinę”, nie zawiedli i przybyli na spotkanie ze swoim ulubieńcem. Jacek Fedorowicz – bo o Nim mowa – jest dyplomowanym artystą malarzem – malarzem sztalugowym, olejnym, niesprzedawalnym. Dlatego postanowił zarobkować we wszystkich innych dziedzinach sztuki poza malarstwem właśnie. I tak próbował swoich sił w zawodzie aktora, scenarzysty, współtwórcy legendarnego teatru studenckiego Bim-Bom, satyryka czy rysownika. Był również autorem niezwykle popularnego programu "Dziennik telewizyjny", który prezentował aktualne wydarzenia polityczne w krzywym zwierciadle. Nie obyło się więc bez licznych anegdot i interpretacji szerokiej twórczości.

Czytaj więcej: Jacek Fedorowicz - malarz niesprzedawalny

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z reporterką Magdaleną Grzebałkowską, autorką bestsellerowych biografii: poety Jana Twardowskiego,  rodziny malarza Zbigniewa Beksińskiego i kompozytora, muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy.

Spotkanie poprowadzi Renata Botor-Pławecka.


Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) Sopocianka. Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę 1945. Wojna i pokój.

Do tej pory ukazały się:
- "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego"
- "Beksińscy. Portret podwójny"
- "1945. Wojna i pokój"
- "Komeda. Osobiste życie jazzu".

 

Organizatorzy:

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

Pszczyńskie Centrum Kultury

 

 

W czwartkowy wieczór gościliśmy w naszej Czytelni Sławomira Pastuszkę, doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, autora wielu książek o kulturze żydowskiej oraz współorganizatora Spotkań z Kulturą Żydowską w Pszczynie. Pretekstem do spotkania była kolejna publikacja o losach mieszkańców Pszczyny pochodzenia żydowskiego.

Książka "Zostałem tam cztery lata" opowiada o losach, urodzonego w Pszczynie Dawida Danielego. Mimo, że jego młodość głównie związana była z Rybnikiem, wspomnienia z Górnego Śląska zostały na zawsze w jego pamięci. Publikacja jest już drugą z serii o losach pszczyńskich Żydów.

Środki pozyskane z dystrybucji przeznaczone zostaną na dalsze prace porządkowe i remontowe na pszczyńskim kirkucie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z legendą polskiej telewizji, radia, kinematografii, kabaretu a zarazem wybitnym twórcą kultury niezależnej w czasach stanu wojennego - Jackiem Fedorowiczem. Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszych książkach autora - "W zasadzie tak" i "Chamo Sapiens".

Spotkanie odbędzie się 9 października 2019r. o godz. 18:00 w Galerii "13" (Pszczyna, ul. Bednarska 13).

Spotkanie poprowadzi dziennikarz: Marcin Michrowski.

Wstęp wolny.


Jacek Fedorowicz
Urodzony w 1937 r. w Gdyni. Satyryk i aktor. Ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był jednym z założycieli gdańskiego, studenckiego teatru Bim-Bom. Współpracował z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą w całym kraju (m.in. Dookoła świata, Po prostu, Dziennik Bałtycki, Szpilki, ITD). Współtworzył telewizyjne programy rozrywkowe "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe", "Kariera i Runda". Występował na estradzie m. in. w Teatrze Wagabunda.
W stanie wojennym tworzył audycje rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jest autorem satyrycznego program „Dziennik Telewizyjny”, emitowanego w TVP.
Od roku 1999 publikuje cotygodniowe felietony satyryczne w dodatku kulturalnym Gazety Wyborczej. Zagrał w takich filmach, jak m.in. „Do widzenia do jutra”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Polowanie na muchy”, „Kochajmy Syrenki”, „Nie ma róży bez ognia”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – m. in. Nagrody Kisiela za 1994 w kategorii publicystyki.
W 2007 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Organizatorzy:

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

Urząd Miejski w Pszczynie

Pszczyńskie Centrum Kultury

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.