A- A A+

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z reporterką Magdaleną Grzebałkowską, autorką bestsellerowych biografii: poety Jana Twardowskiego,  rodziny malarza Zbigniewa Beksińskiego i kompozytora, muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy.

Spotkanie poprowadzi Renata Botor-Pławecka.


Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) Sopocianka. Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę 1945. Wojna i pokój.

Do tej pory ukazały się:
- "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego"
- "Beksińscy. Portret podwójny"
- "1945. Wojna i pokój"
- "Komeda. Osobiste życie jazzu".

 

Organizatorzy:

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

Pszczyńskie Centrum Kultury

 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z legendą polskiej telewizji, radia, kinematografii, kabaretu a zarazem wybitnym twórcą kultury niezależnej w czasach stanu wojennego - Jackiem Fedorowiczem. Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszych książkach autora - "W zasadzie tak" i "Chamo Sapiens".

Spotkanie odbędzie się 9 października 2019r. o godz. 18:00 w Galerii "13" (Pszczyna, ul. Bednarska 13).

Spotkanie poprowadzi dziennikarz: Marcin Michrowski.

Wstęp wolny.


Jacek Fedorowicz
Urodzony w 1937 r. w Gdyni. Satyryk i aktor. Ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był jednym z założycieli gdańskiego, studenckiego teatru Bim-Bom. Współpracował z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą w całym kraju (m.in. Dookoła świata, Po prostu, Dziennik Bałtycki, Szpilki, ITD). Współtworzył telewizyjne programy rozrywkowe "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe", "Kariera i Runda". Występował na estradzie m. in. w Teatrze Wagabunda.
W stanie wojennym tworzył audycje rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jest autorem satyrycznego program „Dziennik Telewizyjny”, emitowanego w TVP.
Od roku 1999 publikuje cotygodniowe felietony satyryczne w dodatku kulturalnym Gazety Wyborczej. Zagrał w takich filmach, jak m.in. „Do widzenia do jutra”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Polowanie na muchy”, „Kochajmy Syrenki”, „Nie ma róży bez ognia”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – m. in. Nagrody Kisiela za 1994 w kategorii publicystyki.
W 2007 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Organizatorzy:

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

Urząd Miejski w Pszczynie

Pszczyńskie Centrum Kultury

 

8 kwietnia w magicznej scenerii Skansenu odbyło się spotkanie autorskie z Dorotą Brauntsch, która promowała swoją debiutancką książkę „Domy bezdomne”. Jak sama stwierdziła, jest to reportaż literacki, dla którego punktem wyjścia były ceglane domy z okolic Pszczyny. Autorka opowiada historie mieszkańców wybranych przez siebie domów z perspektywy krajobrazu i lokalnej społeczności. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem (pojawili się także bohaterowie debiutu), o czym świadczy pękająca w szwach Altana Skansenu. Na gości czekał kołocz oraz książki, które po spotkaniu były podpisywane przez autorkę.

Czytaj więcej: "Domy bezdomne" Doroty Brauntsch

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.