Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W związku z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja na płycie pszczyńskiego rynku miał miejsce
happening historyczny  pt.  "Przeszłość to dziś..."

Na całość happeningu złożyły się następujące elementy: scena w Sejmie, fragment  komedii politycznej "Powrót posła" J.U. Niemcewicza, dwie pieśni o 3 Maja oraz pieśń "Piękna nasza Polska cała", fragment "Koncertu Jankiela", wiersz Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości ziemi ojczystej", wystawa książek przygotowana przez Bibliotekę. Dodatkowym elementem podkreślającym nastrój przedstawianych wydarzeń było bicie dzwonów kościelnych i przelot gołębi nad rynkiem oraz narracja historyczna związana z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Zwieńczeniem happeningu był polonez odtańczony do muzyki Wojciecha Kilara przez młodzież przygotowaną  pod kierunkiem Jolanty Trzos-Marzec. Autorkami scenariusza były Weronika Zawisza - Grzanka i Maria Słomak-Sojka, natomiast komentarzu historycznego Barbara Lesiak. Chór  wykonujący patriotyczne pieśni wystąpił pod batutą Edyty Wrony. Na zakończenie tej majowej uroczystości członkowie zespołu tanecznego zaprosili do wspólnego poloneza widzów. Patronat  honorowy nad imprezą objął burmistrz Krystian Szostak.

Organizatorami były następujące pszczyńskie instytucje: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, I Liceum Ogólnokształcące  im. Bolesława Chrobrego, Publiczne Gimnazjum nr 1, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

W kwietniu przypadają dwa ważne dni dla Biblioteki: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji 22 kwietnia M-PBP wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Pszczynie zorganizowały konkurs czytelniczy pt. "Tajemnicza moc Matyldy". W zmaganiach wzięły udział  3-osobowe reprezentacje uczniów klas trzecich, pochodzące z pięciu szkół podstawowych miasta i gminy Pszczyna. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością  treści książki Roalda Dahl'a "Matylda". Wykonywali różne zadania m.in. podpisywali postacie na obrazkach, pisemnie  odpowiadali na pytania, rozwiązywali krzyżówkę, literowali wyrazy, pisali list rozweselający do Matyldy. Jedną z ciekawszych konkurencji było zdobienie tortu różnymi słodkościami przygotowanymi przez organizatorów. Urozmaiceniem zmagań konkursowych były krótkie scenki teatralne w wykonaniu każdej drużyny, podczas których jury oceniało grę aktorską, opanowanie tekstu oraz przebranie.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie

Edyta Czernecka, Julia Golda, Maria Maroszek -  opiekun Bogusława Banach

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 15 w Jankowicach

Patrycja Goszka, Katarzyna Koczy, Paweł Oszek - opiekunki Bożena Orzanna - Goszka, Bożena Stuchlik

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Pszczynie

Katarzyna Biolik, Julia Jagodzińska, Maciej Łodziński - opiekun Halina Giez

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe - powieści Roald Dahl'a

W tegoroczne ferie zimowe M-PBP postanowiła zachęcić dzieci do czytania wierszy Jana Brzechwy.
Każdego dnia dzieci mogły bawić się w rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, które dotyczyły przeczytanych przez bibliotekarki wierszy J. Brzechwy. Finałem tych zajęć było wykonanie pracy plastycznej z ulubionego wiersza.


Dnia 16 lutego w Filii nr 6 M-PBP w Pszczynie odbył się bal przebierańców dla najmłodszych czytelników Filii nr 6 i nr 3.  Dzieci zjawiły się na balu przebrane za różne postaci z bajek i uczestniczyły w wielu zabawach i konkursach literacko-zręcznościowych. Na koniec przygotowano loterię. Każdy los był wygrany i i dzieci otrzymały słodkie upominki.

W czasie ferii zimowych w Filii M-PBP Ćwiklice odbyły się zajęcia plastyczne pt:
"Bałwany i bałwanki". Najmłodsze dzieci chętnie brały udział w zajęciach malując bałwanki, starsze korzystały z gier planszowych oraz z Internetu miło spędzając czas w bibliotece. Powodzeniem cieszyły się również kolorowe czasopisma, które przynoszą do biblioteki nasi czytelnicy.

Rozpoczął się proces wdrażania pierwszej rundy Programu Rozwoju Bibliotek, do którego zakwalifikowała się Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. Dzięki przystąpieniu do PRB pszczyńskie placówki zyskają 13 zestawów sprzętu. Na jeden zestaw składa się: komputer wraz z oprogramowaniem, monitor, urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, fax), aparat cyfrowy oraz inne akcesoria komputerowe. Wartość takiego zestawu to ponad 4.000 zł. Już 3 placówki: Filia nr 1, Filia nr 3 oraz Filia w Ćwiklicach cieszą się z nowego sprzętu. Program zakłada, że w nowy sprzęt będą zaopatrzone wszystkie zakwalifikowane placówki, które posiadają dostęp do Internetu. Dzięki temu wszyscy czytelnicy pszczyńskich bibliotek publicznych będą mogli bezpłatnie korzystać z Internetu. PRB obejmuje też szeroką gamę szkoleń dla bibliotekarzy, związanych z obsługą sprzętu, Internetu oraz innych szkoleń specjalistycznych. Bibliotekarki wezmą udział w około 80 dniach szkoleniowych. Łączna wartość sprzętu oraz szkoleń wynosi około 70.000 zł.
M-PBP w Pszczynie również przystąpiła do programu „Biblioteki z Internetem TP”. Jego celem jest wsparcie bibliotek publicznych poprzez podłączenie placówek bibliotecznych łączami internetowymi o zaawansowanych parametrach.
Wśród finalistów PRB znalazły się też inne biblioteki z powiatu pszczyńskiego: Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach. W tych Bibliotekach także rozpoczyna się proces instalowania nowego sprzętu.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Propozycje Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie na ferie zimowe:

1. Zabawy literackie dla małych i większych z wierszami Jana Brzechwy - codziennie w godzinach 11.00 - 14.00 - czytanie wierszy J. Brzechwy, zajęcia plastyczne, zagadki (M-PBP w Pszczynie, ul. Piastowska 1).

2. Bal przebierańców dla najmłodszych czytelników - 16 luty 2010 godz. 10.00 -12.00 Filia nr 6 (Pszczyna,   ul. Kazimierza Wielkiego 5).

3. Bałwany i bałwanki - zajęcia plastyczne dla dzieci - w godzinach otwarcia Biblioteki (Ćwiklice, ul. Zawadzkiego 15).

4. Czekoladowe ferie zimowe - czytanie wierszy i opowiadań o zimie przy kubeczku gorącej czekolady - w godzinach otwarcia Biblioteki (Wisła Mała, ul Pawia 42 - Strażnica).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.