Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, oprócz innych autorów, rozważano twórczość Andrzeja Stasiuka, a zwłaszcza jego zbiór esejów „Nie ma ekspresów”.  Siłą tych krótkich utworów, jak podkreślił prowadzący spotkanie, Dawid Stwora,  jest ogromne nagromadzenie detali. Autor ubogaca je tekstami kultury. Stasiuk to prawdziwy podróżnik, który bardzo „namacalnie doświadcza świata”. Zanurza czytelnika w naturę oraz klimat prowincjonalnych miasteczek. Jako intensywny obserwator przypatruje się zapomnianym drogom, dzielnicom. Odbiór książki okazał się niejednoznaczny. Wśród uczestników spotkania pojawiły się emocje. Książka stała się też pretekstem do przytoczenia własnych historii o podróży pociągami. Jeden z czytelników, będącym pod wrażeniem lektury  stwierdził, że „Stasiuk ukradł [jego] myśli i przelał na papier”. Nie ma wątpliwości, że książka „Nie ma ekspresów” to literatura daleka od klasyki, polecana osobom szukających nowych, nieznanych wrażeń literackich, daleka od utartych schematów.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 20 czerwca, o godz. 18:30. Będziemy omawiać książkę „Złodzieje książek”, pióra Matthew Pearla.  Serdecznie zapraszamy!

 

Tematem kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" była książka Patrica Modiano "ZAGUBIONA DZIELNICA". Na spotkanie z japońskim wydawcą przyjeżdża do Paryża poczytny angielski powieściopisarz Ambrose Guise. Jak się okazuje, jest on z pochodzenia Francuzem. Wplątany w aferę kryminalną, nie do końca dla niego zrozumiałą, opuścił Francję. Teraz podąża śladami swej młodości, aby odtworzyć wydarzenia sprzed dwudziestu lat. Usiłuje spotkać ludzi z tamtych czasów, a zwłaszcza tajemniczą młodą kobietę, z którą zetknięcie tak bardzo zaważyło na jego życiu. Dodatkowym urokiem książki jest jej paryski klimat. Hotel, kawiarnia, chińska pagoda, uliczki VIII dzielnicy - wszystko to odnajduje bohater po wielu latach i może też odnaleźć czytelnik idąc jego śladem.

Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń. Następne spotkanie DKK odbędzie się 16 maja 2018 r., o godz. 18.30. Tematem dyskusji będzie książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Zapraszamy

 

  

Gdy pszczyńską starówkę spowił mrok, 13 grudnia, w „13” spotkała się kameralna grupa DKK Zakątki literackie.

Zaczęło się zaskoczeniem - prozą…Leśmiana, o której mało kto wie, a szkoda, bo jak stwierdzili sami uczestnicy, to doskonała lektura. Sindbad Żeglarz opisany piórem poety? Od dzisiaj jest to pozycja na mojej liście „Do przeczytania”.

Na tej liście znajdzie się też „Kair. Historia pewnej kamienicy”, egipskiego autora Ala al-Aswani. Tutaj jeden budynek, staje się punktem wyjścia do poznania barwnych losów jego mieszkańców, a tym samym skonfrontowania swoich wyobrażeń o Egipcie. Podobny, artystyczny zabieg zastosował Geert Mak w niezwykłym reportażu „Most”. Uczestnicy spotkania z zapałem wzięli udział w dyskusji o trudnym losie, najuboższej warstwy społecznej Turcji, ale też o historii,  o problemach stereotypów i mitów narodowych, tolerancji, i zagrożeniach współczesnego świata. Książka tego holenderskiego historyka, doskonale pokazuje, jak podkreślił Dawid Stwora, że „reportaż może być dziełem sztuki”.

Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z podróży do krajów azjatyckich. Pojawiły się wzruszenia.

 Pan Janusz, stały uczestnik spotkań, tak komentuje wieczory: „Spotkania poszerzają horyzonty. Poznajemy najlepszych autorów literatury światowej, do których sami nigdy byśmy nie dotarli. Np. literatura afrykańska  i azjatycka wcześniej była dla mnie całkiem nieznana. Pan Dawid potrafi nas wciągnąć w pasjonujące dyskusje. Z przyjemnością myślę o kolejnych spotkaniach”.

 Kolejne spotkanie DKK ZAKĄTKI LITERACKIE 20.12 o  godz. 18.30, Klub „13”. Zapraszamy!

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.