Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
Uczestnicy Kółka Czytelniczego działającego przy Filii Nr 1 w dniu 6-go czerwca br. odwiedzili Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, znajdującą się w Zabytkowym Pszczyńskim Parku. Zagroda ta powstała w 1975 r. i mieści obecnie kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny.
Na spotkaniach Kółka Czytelniczego odbywających się w maju dzieci czytały i omawiały książki związane z historią i zabytkami Pszczyny. Aby lepiej poznać kulturę ludową oraz tradycje i zwyczaje naszego regionu organizatorzy Kółka - Jaś i Wiktoria wspólnie z paniami bibliotekarkami zorganizowali wycieczkę do nowo rozbudowanego Pszczyńskiego Skansenu.
 
 
Dzieci dowiedziały się również, że Zagroda Wsi Pszczyńskiej ma duże znaczenie historyczne i turystyczne i dlatego została wpisana przez Urząd Marszałkowski do Szlaku Architektury Drewnianej, który łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady architektury drewnianej Górnego Śląska.
Filię Nr 1 po raz kolejny odwiedziły "Starszaki" z Przedszkola Nr 8 w Pszczynie. Jest to grupa zaprzyjaźniona z naszą biblioteką od kilku lat. Większość dzieci z tej grupy kończy już swoją edukację przedszkolną i po wakacjach zacznie naukę w klasie I. Przedszkolaki rozpoczynają również kolejny etap swojej przygody z książką i biblioteką, już nie tylko będą słuchać bajek czytanych przez starszych ale będą czytać samodzielnie.
Dlatego tym razem przyszły po to, żeby zapisać się do biblioteki. Dzieci bardzo przeżywały to, że zostały pasowane na czytelników, że każdy ma swoją kartę czytelnika i może samodzielnie wybrać sobie i wypożyczyć książkę. Nowi czytelnicy uroczyście przyrzekli również, że wypożyczone książki będą szanować i oddawać w wyznaczonym terminie.
 
Tegoroczny, XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był obchodzony pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Z tej okazji bibliotekarka Filii Nr 1 odwiedziła dzieci w Przedszkolu Nr 8 w Pszczynie.
Przedszkolaki wysłuchały czytanej bajki pt. "Martusia i szczeniak". Dzieci miały też okazję poznać inną formę przekazu bajek w postaci  teatrzyku Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historyjek za pomocą obrazków. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały bajkę pt. "Szukając Marudka". Poprawne i bardzo szczegółowe odpowiedzi na pytania dotyczące treści czytanych i oglądanych bajek świadczyły o tym, że przedszkolaki bardzo lubią słuchać bajek i potrafią wyciągać odpowiednie wnioski z wysłuchanych historyjek.
 
W dwusetną rocznicę urodzin wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.
Z tej okazji w dniach od 30.04. do 16.05.2014 r. w Filii Nr 1 można było oglądać wystawę poświęconą Oskarowi Kolbergowi.
Spotkania Kółka Czytelniczego, które odbyły się 4-go,11-go i 25-go kwietnia były poświęcone  "książce" z okazji obchodzonego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Książki oraz tradycjom ludowym związanym ze Świętami Wielkanocnymi.
Na spotkaniu przed świętami dzieci wysłuchały czytanej przez starszą koleżankę "Historii Wielkanocnego Baranka" a następnie opowiadały o zwyczajach ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi jakie praktykuje się w ich rodzinach. Dzieci szukały również słodkich prezentów-niespodzianek, które wielkanocny zajączek ukrył dla nich w bibliotece. Narysowały również ilustracje, na których przedstawiły z czym kojarzy im się Wielkanoc.
 
Kolejne spotkania były poświęcone "książce" .Uczestnicy spotkań dowiedzieli się jak powstaje książka i jakie są jej kolejne losy zanim trafi do rąk czytelnika. Poznali historię i budowę książki a także rodzaje książek i ich zastosowanie. Dzieci wypowiadały się również na temat zalet książek i ich czytania. Narysowały plakat przedstawiający różnice między książką tradycyjną a książką w formie elektronicznej. Dzieci wysłuchały również, czytanych przez Jasia fragmentów książki G. Kasdepke pt. "Detektyw Pozytywka".
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.