Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
"Biblioteka. Oczywiście!" to hasło XIV edycji Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja.
Z tej okazji Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie klasy III SP nr 2 w Pszczynie. W czasie lekcji bibliotecznej dzieci przypomniały co to jest biblioteka i jakie są różnice między biblioteką a księgarnią oraz między biblioteką publiczną a szkolną. Uczniowie dowiedzieli się też po czym poznać książkę z biblioteki i jak w bibliotece znaleźć wybraną książkę. Dowiedzieli się też co trzeba zrobić, żeby zapisać się do biblioteki. Przypomnieli o tym, że wypożyczone książki trzeba szanować i oddać w wyznaczonym terminie.
 
Dzieci oglądały róże rodzaje książek i szukały różnic między nimi. Najbardziej zainteresowała je podróżnicza książka przestrzenna z różnymi niespodziankami i skrytkami.
Po wysłuchaniu wiersza pt. "Książka" uczniowie wyjaśnili dlaczego warto czytać książki. Wykazali się też dobrą znajomością literatury dziecięcej, bezbłędnie rozwiązując zagadki literackie.
Na pożegnanie dzieci wręczyły pani bibliotekarce laurkę z miłym podziękowaniem.
 
Co roku od pięćdziesięciu lat, 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to święto, które ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych i uświadomienie społeczeństwa jak ważne dla dzieci jest czytanie książek.
Z tej okazji 31 marca Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie kl. II SP nr 2 w Pszczynie.
 
Dzieci były w naszej bibliotece po raz pierwszy dlatego najpierw zapoznały się z układem książek na półkach i dowiedziały się co trzeba zrobić, żeby można było wypożyczać książki. Uczniowie nauczyli się również obsługiwać katalog on-line naszej biblioteki. Na zakończenie pani nauczycielka wypożyczyła dla nich książki, które będą wspólnie czytać na zajęciach w świetlicy.
 

W poniedziałek 27 lutego Filię Nr 1 odwiedziły dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 8 w Pszczynie. Dzieci z grupy 4-latków oraz 5-6-latków poznały historię biblioteki oraz dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza. Przedszkolaki uczyły się też wypożyczać książki. Dowiedziały się jakie czynności trzeba zrobić zanim będzie można zabrać książki do domu. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały książki i wybrały kilka, które pani przedszkolanka wypożyczyła dla nich i przeczyta im w przedszkolu.

Na zakończenie przedszkolaki umówiły się na kolejne spotkanie.

"Dawne i nowe katalogi biblioteczne" to temat lekcji bibliotecznej, która odbyła się w czwartek 16 marca w Filii Nr 1. W lekcji wzięli udział uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie. 
Dzieci poznały krótką historię biblioteki publicznej w Pszczynie ale głównym tematem lekcji były katalogi biblioteczne dawne - kartkowe oraz nowe - elektroniczne.
Uczniowie chętnie uczyli się jak obsługiwać katalogi komputerowe - wpisywali tytuły, autorów i szukali książek według numerów. Była to dla nich dobra zabawa ale również nauka.
Dzieci wysłuchały też wykładu o dawnych katalogach kartkowych ale mogły je zobaczyć już tylko w internecie.
18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Nie jest to data przypadkowa. Tego dnia w roku 1882 urodził się pisarz Alan Aleksander Milne - twórca misia, którego kochają miliony dzieci na całym świecie.
Przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu na styczniowych zajęciach poznają również 4-latki z Przedszkola nr 8 w Pszczynie. Dzięki tym bajką dzieci uczą się o przyjaźni i pomaganiu innym. Dowiedziały się już, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Na spotkaniu z panią bibliotekarką z Filii Nr 1 przedszkolaki wysłuchały opowiadania o urodzinach Kłapouchego. Dowiedziały się z niego, że na przyjaciół zawsze można liczyć - pomogą gdy ich potrzebujemy i zrobią wszystko aby nas rozweselić gdy jest nam smutno.
Dzieci z dużą uwagą wysłuchały bajki i wykazały się bardzo dobrą znajomością przygód "misia o bardzo małym rozumku". Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały "małe co nieco".
 
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.