We wrześniu w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyły się cztery warsztaty dla Klubu detektywów organizowane w ramach projektu Na tropie Ojczystego.

Warsztaty obejmowały następującą tematykę:

1. „Gdzie jest język prasłowiański?” – uświadomienie roli znaczenia języka ojczystego (8.09),

2. „Święci i nie tylko” - zapoznanie z chrześcijańskimi zabytkami staropolszczyzny (15.09),

3. „Na krakowskim dworze” – zapoznanie z początkami kultury druku oraz upowszechniania się języka narodowego (22.09),

4. „Szlacheckie” – zapoznanie z kulturą i językiem XVII wiecznej szlachty (29.09),

Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy rozwiązywali językowe zagadki, poszukiwali śladów języka prasłowiańskiego we współczesnej polszczyźnie, konstruowali krypteks i rysującego robota. Na drugim spotkaniu poznali historię odkryć dokonanych przez Aleksandra Brucknera oraz tak jak on, przeszukiwali stare druki. Trzecie zajęcia poświęcone były zgłębianiu tajników czerpania papieru - uczestnicy poznali historie średniowiecznego Krakowa. Za pomocą piasku kinetycznego tworzyli wieże Kościoła Mariackiego. Na spotkaniu dotyczącym kultury sarmackiej dzieci zasiadły do uczty biesiadnej, podczas której poznali elementy stroju sarmackiego i dowiedzieli się czym jest np. prynuka.

W spotkaniu uczestniczyło 15 członków Klubu Detektywa.

Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Na tropie ojczystego", który ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim będzie wątek detektywistyczny.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017".