Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

16.05.2012 r. gościem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie był Łukasz Wierzbicki. Wspólnie z zaproszonymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie i bohaterem swojej książki -Kazimierzem Nowakiem - udał się w podróż przez puszczę, dżunglę i sawannę na spotkanie z dziką przyrodą i mieszkańcami Afryki.

Poprzez prezentację multimedialną i walizkę pełną skarbów podróżnika dzieci zapoznały się z losami niedźwiadka Wojtka, przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, bohaterem książki „Dziadek i niedźwiadek”. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka, odszukał i opracował przedwojenne reportaże i zdjęcia Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki i opublikował w książce "Rowerem pieszo przez Czarny Ląd". Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali autograf z dedykacją autora.

Opowieści pana Łukasza porwały dzieci i wywołały uśmiech na ich twarzach.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za ciekawe opowieści, a uczestnikom za wspaniałą atmosferę.

Łukasz Wierzbicki (ur. 15 września 1974 r. w Poznaniu) – redaktor, biografista, autor książek dla dzieci, podróżnik. Autor książek: "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa", "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa".

Spotkanie zrealizowano z dotacji w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”


Środowe spotkanie z Marią Czubaszek przebiegało w świetnej atmosferze i z ogromnym poczuciem humoru, zarówno słuchaczy jak i samej Gwiazdy. Poruszane były tematy wesołe i poważne, a filigranowa Pani Maria kipiała energią. Wielu może jej pozazdrościć żywiołowości i dystansu do samej siebie.

Zebrani w Pszczyńskim Centrum Kultury mogli dowiedzieć się wielu nieznanych faktów z życia Pani Marii, jak na przykład dlaczego jej mąż – Wojciech Karolak lubi odwiedziny Artura Andrusa, dlaczego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrała z lekkim opóźnieniem, czy o kulisach powstania piosenki „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”.
O niewątpliwym poczuciu humoru, oraz dystansie do własnej osoby świadczy fakt przyjęcia nominacji od Szymona Majewskiego do plebiscytu "Wiwat (nie)najpiękniejsi" w kategorii "Stara, ale jara", gdyż jak stwierdziła, stara już jest, a jara 3 paczki dziennie.
Z właściwą sobie finezją i lekkością Maria Czubaszek opowiadała o swoim sędziwym wieku, zamiłowaniu do „dymka” i parówek. Opowieść Pani Marii często przerywana była brawami oraz salwami śmiechu. Ludzie o których opowiadała, chociaż byli przedstawiani często w "krzywym zwierciadle", to jednak nigdy złośliwie. Dwie godziny anegdot, historyjek i opowiastek minęły nadspodziewanie szybko. Aż zastanawia, jak tak krucha i drobna osoba potrafi "zająć" tłum. Gdy dołożymy do tego niewątpliwą inteligencję oraz humor, nie może dziwić, że na spotkaniach z nią, sale wypełniają się do ostatniego miejsca.

Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów:

Hotel Zamkowy w Pszczynie, Księgarnia CZARTAK.

W dniu 6.12. 2011 r. uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 18  uczestniczyli w spotkaniu z Marcinem Pałaszem, młodym autorem książek dla dzieci i młodzieży z Wrocławia. Pisarz opowiadał zgromadzonej publiczności o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z książką, że 8 lat temu zaczął pisać ponieważ chciał pomóc swojemu chrześniakowi, który nienawidził czytania książek. Autor uśmiechnięty i pełen optymizmu wspaniale potrafił nawiązać kontakt z młodymi czytelnikami. Pan Marcin Pałasz bardzo barwnie opowiadał jak pisze swoje kolejne książki do których tematy i pomysły czerpie z wyobraźni, z życia, z telewizji. Jego książki bardzo podobają się dzieciom i młodzieży do, których są skierowane. Uczestnicy spotkania chętnie zadawali Panu Marcinowi pytania dotyczące jego twórczości. Po spotkaniu uczniowie mieli okazję kupić książkę z autografem pisarza oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie. Pan Marcin Pałasz jest człowiekiem z dużym poczuciem humoru czym ujął nas wszystkich. A jego ogromna miłość do ludzi i zwierząt na długo pozostanie w naszej pamięci.

Marcin Pałasz urodził się pod znakiem ekscentrycznych Bliźniąt 29 maja 1971 roku w Dusznikach – Zdroju. Jest pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, autorem słuchowisk. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Oprócz pisarstwa zawodowo związany jest ze światem reklamy. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z krainy potworów”.

Z wielką przyjemnością informujemy, że naszym gościem będzie gwiazda polskiego radia i telewizji, dziennikarka, felietonistka, scenarzystka, satyryczka, autorka tekstów piosenek i bohaterka książki „Każdy szczyt ma swój CZUBASZEK” .

Na spotkanie z Panią MARIĄ CZUBASZEK

zapraszamy 18 stycznia o godz. 18

Sala Widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury

(ul. Piastowska 1)

 

Bilety można kupić w sekretariacie PCK-ulu w cenie 5,00 zł

 

P.S. 1. Księgarnia Czartak zapewni książki w cenie 34,00 zł.

P.S. 2. Pani Maria – nie odmówi autografu

P. S. 3. Dziękujemy sponsorowi: Hotelowi Zamkowemu w Pszczynie

Dnia 30 listopada w Filii nr 6 M-PBP w Pszczynie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Michałem Derwiszem, autorem powieści science fiction, zarazem dziennikarzem i prawnikiem. W spotkaniu tym uczestniczyła młodzież, uczniowie klasy o profilu artystycznym III LO przy ZS nr 1.

Pisarz opowiadał o swoich młodzieńczych fascynacjach kosmosem, inspirowanych pierwszym lądowaniem człowieka na księżycu. Książki m.in. Lema wpłynęły na jego zainteresowania fantastyką naukową i pobudziły jego wyobraźnię. Autor najwięcej czasu poświęcił przybliżeniu swoim słuchaczom pierwszej wydanej powieści o tytule „Pierdołolandia”.  Uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów książki.

O żywym zainteresowaniu twórczością A. Derwisza świadczyły nie tylko pytania zadawane przez młodzież  ale równie reakcja na czytane fragmenty powieści - wykonywanie przez uzdolnionych uczniów  rysunków, ilustracji do książki.
W rozmowie z uczniami pisarz radził utalentowanym młodym ludziom jak zacząć niełatwą drogę pisarską.

  

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.