Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Jan Nowicki gościł w naszym mieście. W środę 28 listopada w Stajniach Książęcych odbyło się spotkanie z aktorem, na które przybyły tłumy.

Aktor postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi refleksjami i wiedzą na temat kobiet. Opowiadał przede wszystkim o książce „Mężczyzna i One”, na którą składają się felietony drukowane w pismach kobiecych. W niezwykle mądry sposób aktor opowiedział też o swoim zamiłowaniu do literatury. Dobrą książkę porównał do cudu boskiego, zaś możliwość czytania do czegoś tak błogiego, jak latanie. Podczas spotkania poruszone zostały także trudne tematy przemijania i umierania. Dla Jana Nowickiego życie jest piękne, bo jest nieprze­widywalne. Podczas wieczoru autorskiego był też czas na pytania od publiczności, na które aktor chętnie odpowiadał. W trakcie spotkania z autorem książki "Mężczyzna i One" nie mogło zabraknąć rozdawania autografów. Aktor efektywnie zarekomendował swoją książkę, bo kolejka po dedykację była bardzo długa. Pan Jan nie szczędził podpisów i prowadził pogawędkę z osobami, które nabyły jego publikację.

 

Jan Nowicki - urodzony w Kowalu na Kujawach, to wybitny aktor jednego teatru (Starego w Krakowie) i ponad stu filmów. Dużą popularność przyniósł artyście film „Wielki Szu”, „Popioły”, „Sanatorium pod Klepsydrą” i jakże bliski naszym sercom "Magnat" Filipa Bajona na podstawie którego powstał serial „Biała wizytówka” (oparty na dziejach rodziny książąt pszczyńskich Hochberg von Pless). Nowicki jest autorem wielu felietonów, wierszy i wydanej we wrześniu br. książki „Mężczyzna i One”.

 

 

 

 


 

 

SPOTKANIE Z JANEM NOWICKIM ODBĘDZIE SIĘ W STAJNIACH KSIĄŻĘCYCH UL. BASZTOWA, A NIE JAK WCZEŚNIEJ INFORMOWALIŚMY W SALI SESYJNEJ UM PRZEPRASZAMY

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

oraz Pszczyńskie Centrum Kultury

serdecznie zapraszają na spotkanie

z ROMĄ LIGOCKĄ

w ramach IX Spotkań z Kulturą Żydowską.

Spotkanie odbędzie 26 października 2012 o godz. 18:00 w sali widowiskowej PCK-ul (wejście od ul. Bankowej).

Wstęp 5 zł. Bilety dostępne w sekretariacie PCK-ul.

 

Roma Ligocka - (ur. 13 listopada 1938 w Krakowie) – polska malarka i pisarka. Autorka m.in.:"Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", Kobiety w podróży", "Znajomej z lustra".

Piątkowy wieczór... i znamienity gość p. Roma Ligocka, artystka: pisarka i malarka. Autorka wielu książek, m.in. "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", do których scenariusz napisało samo życie. Osobowość p. Ligockiej, jej charyzma spowodowały, że wizyta ta odbiegła od kanonów spotkań autorskich, a przerodziła się w dialog z publicznością. Okazało się, że na sali znalazły się osoby, dla których Holocaust, okupacja hitlerowska to także, jak dla p. Romy traumatyczne przeżycia. Roma Ligocka dzieliła się również ze słuchaczami "dobrymi" przeżyciami i wspomnieniami ze swojego życia. Mieliśmy wyjątkową okazję do poznania fragmentu najnowszej powieści autorki "Dobre dziecko", będącej kontynuacją "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", wyjątkową, tym bardziej, że fragmenty te czytała sama pisarka. Spotkanie odbyło się w ramach IX Spotkań z Kulturą Żydowską. Organizatorami byli: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

 

 

 

Roma Ligocka (ur. 13 listopada 1938 w Krakowie) – polska malarka i pisarka.Urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej, jako córka Dawida Lieblinga (zm. 1946) i jego żony Teofili. Część wojny przeżyła w getcie krakowskim, potem wraz z matką ukrywała się u rodziny polskiej. Ojciec przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Nazwisko Ligocka zostało przybrane jeszcze w okresie przebywania w getcie. Pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Autorka książek: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Znajoma z lustra, Kobieta w podróży, Wszystko z miłości oraz Tylko ja sama. Za książkę Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, we wrześniu 2001, uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Tytuł sprzedał się w ponad milionowym nakładzie i został przetłumaczony na 22 języki. Pisuje felietony m.in. do magazynu "Pani".

W dniach 1-7 czerwca 2012 r. obchodzony jest XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Inauguracją największego dorocznego święta czytania w naszej Bibliotece było spotkanie autorskie.

Na zaproszenie M-PBP 1 czerwca gościł w Pszczynie Paweł Beręsewicz - pisarz, tłumacz, leksykograf. Na początku spotkania pisarz opowiedział kilka słów o sobie, przybliżył swoją twórczość. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez autora tłumaczeniach tekstu z języka "grześkowego" na "normalny" odwrotnie oraz w literackich rozmowach o książkach przy herbatce.

Na spotkanie przyjechał z ogromną, ciężką torbą, w której znajdowały się m. in. napisane przez niego książki. Zdradził, że powstała już kolejna, która niebawem zostanie wydana.

 

Chętnie odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania. Na pytanie: "Która z napisanych przez Pana książek jest ulubioną?" odpowiedział: "Uważam, że są to moje dzieci i wszystkie kocham tak samo".

Paweł Beręsewicz (ur. 1970 w Warszawie) – pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Autor takich książęk jak: "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek", "Co tam u Ciumków?", "Pan Mamutko i zwierzęta", "Ciumkowe historie w tym jedna smutna", "Na przykład Małgośka", "Wielka Wyprawa Ciumków", "Warszawa. Spacery z Ciumkami – przewodnik familijny".

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.