Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

 

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie,

Pszczyńskie Centrum Kultury

oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…”

 

zapraszają aktorów, animatorów oraz wszystkich zainteresowanych udziałem

w I edycji gry „Noc z Książką” w roli wolontariuszy oraz prowadzących zadania.

 

 Impreza odbędzie się w godzinach wieczornych 4 października 2013 roku.

 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 6 września o godzinie 16.30

w sali kameralnej Pszczyńskiego Centrum Kultury.

 

Dodatkowych informacji udziela: Jakub Pieczka, pomysłodawca i koordynator projektu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szanowni Państwo,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski jest inicjatorem akcji „Narodowe Czytanie”. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie również pragnie się włączyć do tego wydarzenia i  zachęcić wszystkich mieszkańców ziemi pszczyńskiej do wspólnej lektury dzieł Aleksandra Fredry – wybitnego polskiego komediopisarza i poety doby romantyzmu.

Spotkajmy się 7 września (sobota) na pszczyńskim rynku i włączmy się do tej szlachetnej akcji. W godzinach od 10.00 do 14.00 będziemy czytać między innymi „Zemstę”, „Śluby panieńskie”. Na młodszych czekać będziemy z wierszami „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”.  Jeśli macie Państwo inny ulubiony utwór Aleksandra Fredry i będziecie chcieli go odczytać – zapraszamy z radością!

W razie niepogody imprezę zorganizujemy w siedzibie Biblioteki w Pszczynie, ul. Piastowska 1.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie miała przyjemność gościć Renatę Botor-Pławecką, autorkę książki "Stąd w świat. Rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic". Dziennikarka zebrała w niej wywiady z dziesięcioma osobami związanym z Pszczyną i jej okolicami. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. kolarz Stanisław Gazda, piłkarz Łukasz Piszczek, piosenkarka Alicja Janosz, reżyser Józef Kłyk i książę Bolko von Hochberg. Niestety, nie wszyscy mogli przybyć na promocję książki, ale wśród gości nie zabrakło znajomych i krewnych.

Autorka opowiadała z jaką determinacją próbowała spotkać się i przeprowadzić wywiady ze swoimi bohaterami. Nieliczni przybyli, zachęceni przez zgromadzoną publiczność dodali kilka słów od siebie. Przytoczyli kilka swoich wspomnień i anegdot ze swojego życia.

Renata Botor-Pławecka - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a równocześnie studium dziennikarskie na WSP w Krakowie. Pierwsze teksty publikowała w "Głosie Pszczyńskim" i "Gazecie Krakowskiej". W 2001 r. związała się z Górnośląskim Tygodnikiem Regionalnym "Echo", w którym pracuje do dziś jako redaktor działu pszczyńskiego. Od lat opowiada na łamach "Echa" historie "ludzi stąd".

25 czerwca 2013 r. w Galerii 13 PCK-ulu odbyła się promocja książki Renaty Botor-Pławeckiej „Stąd w świat” rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic.

Dyrektor Biblioteki, Teresa Musik rozpoczęła spotkanie od przywitania zebranych gości. Następnie redaktor naczelny Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo”, Jarosław Jędrysik zaprezentował autorkę i wprowadził wszystkich przybyłych w temat spotkania.

Pochodząca z Góry, a obecnie mieszkająca w Pszczynie, dziennikarka „Echa”  to barwna i ciekawa postać, podobnie jak bohaterowie jej książki.   Przeprowadziła wywiady z: księciem Bolko von Hochberg -  spadkobiercą  panów na Pszczynie, prof. Janem Kajsturą z prestiżowego Uniwersytetu Harvarda,  ks. dr. Tadeuszem Rozmusem,  artystą i wydawcą -  Aleksandrem Spyrą,  filmowcem  -Józefem Kłykiem,  śpiewaczką operową -  Urszulą Koszut,  piosenkarką Alicją Janosz,  politykiem Tomaszem Tomczykiewiczem,  kolarzem -  Stanisławem Gazdą,  piłkarzem -  Łukaszem Piszczkiem, na podstawie których powstała książka.  Są to osoby związanie z Pszczyną i okolicami. Swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym promują Pszczynę i ziemie pszczyńską w kraju i za granicą.Mimo, że wielu z nich jest teraz daleko stąd, nie zapominają skąd się wywodzą.

 Autorka wspominała, jak doszło do spotkań z niektórymi bohaterami książki, które w przyszłości przerodziły się w zaproszenia na wywiad. Przedstawiciele rodzin wspominali, opowiadali na przemian z p. Renatą. Można było się dowiedzieć jeszcze o wielu ciekawych faktach, które nie znalazły się w książce.

Warto wspomnieć, że w trakcie spotkania zaproszeni goście, oprócz wymienionych w książce wspominali wiele innych ciekawych osobistości powiatu pszczyńskiego. Narodziła się nawet myśl wydania drugiego tomu książki „Stąd w świat…”. Być może w najbliższej przyszłości czeka nas kolejne, miłe popołudnie z Renatą Botor – Pławecką i jej publikacją.

Krzysztof Petek to autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych.

Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie na spotkaniu, które było nagrodą w konkursie Przygoda-Nagroda zorganizowanym przez Wydawnictwo WORD-PRESS na najlepsze hasła promujące książki Krzysztofa Petka.

Należy do tych ludzi, których nie interesuje wylegiwanie się na plaży. Współpracując z odkrywcą źródeł Amazonki Jackiem Pałkiewiczem zwiedził najbardziej niedostępne rejony południowoamerykańskiej selwy. Samochodem przejechał rumuńskie Karpaty, przezimował kilkadziesiąt godzin nad Biebrzą. Opowieści o podróżach autor urozmaicił licznymi zdjęciami i krótkimi filmami.

Swoją pasją i łatwością w nawiązywaniu kontaktu z młodymi ludźmi zjednał sobie ich sympatię. Okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach.

Zachęcał młodych do czytania nie tylko swoich książek, tłumaczył jaki wpływ ma czytanie na ich rozwój duchowy i jak może ono wzbogacić wewnętrznie. Przekonywał, że dzięki aktywności oraz ciągłemu rozwijaniu swoich zainteresowań wszystko można w życiu osiągnąć. Stawiając tym samym siebie jako przykład.

Młodzież, zwłaszcza chłopców, bardzo zainteresowała przygotowywana przez autora kolejna wyprawa. Krzysztof Petek żywo zachęcał młodzież do uczestnictwa w swoich warsztatach dziennikarskich.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.