Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

22 października gościliśmy znanego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora książek podróżniczych, z wykształcenia egiptologa, a z zamiłowania podróżnika – pana Jarosława Kreta. Przybliżył  nam najpierw drogę swojej kariery i kilka faktów z życia prywatnego, następnie opowiedział przygody, które spotkały go w Indiach. Z pasją opowiadał o swoich podróżach, przytaczając liczne anegdoty oraz demonstrując na przykładzie prezentowanych strojów kulturę i zwyczaje mieszkańców Indii. W trakcie całego spotkania widzowie mogli obejrzeć zdjęcia miejsc, które odwiedził podczas licznych podróży. Od lat łączy pracę i życiową pasję. Ma w sobie potrzebę ciągłego odkrywania świata. Autor chętnie ucinał krótkie pogawędki z uczestnikami spotkania i podpisywał książki.

 

Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury 18 października gościły w murach Galerii „13-tka” Daniela Passenta. Felietonista „Polityki”, były ambasador RP w Chile, tłumacz i satyryk w jednej osobie – zaproszony został do Pszczyny w ramach X Spotkań z Kulturą Żydowską.

Jako dziecko z żydowskiej rodziny ocalony z Holocaustu przez Polaków, wychowywany w Berlinie przez wuja Jakuba Prawina, generała Ludowego Wojska Polskiego i szefa Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie, z wykształcenia ekonomista, studiował na Uniwersytecie w Leningradzie, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Princeton.

Daniel Passent bardzo ciekawie prezentował zebranym gościom swoje czasy dzieciństwa, studiów i problemy związane z wyznaniem mojżeszowym. Z uznaniem wspominał swoich opiekunów, którzy nie rzadko ukształtowali swoją postawą jego dalsze wybory życiowe. Pęd do wiedzy, właściwy sobie sposób bycia i orientacja we problemach współczesnego świata pozwoliły mu na pełnienie istotnych funkcji zarówno dyplomatycznych. Przytaczał często osobiste anegdoty związane  z  licznymi wyjazdami za granicę i pochodzeniem. 

Publiczność z uznaniem słuchała każdej historii, a w każdej wolnej chwili zadawała pytania a liczne cytaty z „Passy” przytaczane przez prowadzącą spotkanie – Weronikę Zawiszę – Grzankę, przywoływały coraz to inne losy naszego gościa. Felietonista nie ominął wspomnieć o istotnej w jego życiu kwestii - wspólnego życia z Agnieszką Osiecką, a także rodzinnych perypetii z córką  - Agatą Passent. Co do córki sławnych rodziców, z publiczności pojawiła się nawet propozycja zaproszenia pani Agaty do Pszczyny. Rodzic przytaknął i obiecał przekazać córce zaproszenie.
Kto wie kogo możemy spodziewać się w najbliższym czasie.

 

„Tylko w swoich marzeniach człowiek jest naprawdę wolny” – to cytat z powieści „Stowarzyszenie umarłych poetów” autorstwa Nancy H. Kleinbaum. Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga zagrał Robin Williams. Właśnie ta lektura stała się motywem przewodnim zorganizowanej 4 października I edycji „Nocnej gry z książką”. Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam..” włożyli mnóstwo pracy, aby przygotować tę wspaniałą imprezę. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Jakub Pieczka – reżyser, scenarzysta oraz organizator wielu imprez kulturalnych na terenie naszego miasta. Do rywalizacji o statuetkę „Czytelnik 2013” stanęło 10 trzyosobowych drużyn. Zadania miały różną formę – od zmagań z przeczytaniem trudnego językowo tekstu poprzez pytania z teorii literatury, na fizycznych umiejętnościach szybkiego „złapania w locie” wybranego tekstu kończąc. Większość zadań uczestnicy rozwiązywali w „Klubie 13”. Tam też mogli się posilić pysznymi pączkami, które na pewno dodały im energii w rozgrywce finałowej. Finał zaś miał już miejsce w MPBP. Tam na uczestników czekały dwa ostatnie zadania. Pierwsze polegało na jak najszybszym znalezieniu na półkach biblioteki książki po wylosowanej wcześniej wskazówce. Ostatnie z zadań, do którego zakwalifikowały się trzy drużyny finałowe, oceniały pani Barbara Solarska – pszczyńska poetka oraz pani Marianna Kurczab – nauczycielka Liceum w Gilowicach, założycielka i pomysłodawczyni koła dziennikarskiego . Zadaniem zespołów finałowych było ułożenie tekstu poetyckiego, w skład którego wejdzie minimum 5 z wylosowanych 10 słów. Zadanie chyba nie przeraziło zbytnio finalistów, ponieważ wszystkie drużyny wykorzystały komplet słów. Ktoś jednak musiał zwyciężyć. Po burzliwych obradach jury wydało werdykt: I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Natalia Pęszor, Michalina Kozubek oraz Marcin Dulemba, miejsce II zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w składzie: Natalia Koczurkiewicz, Małgorzata Kowalska oraz Jan Komarek, miejsce III przypadło zaś drużynie ze Studzionki: pani Agnieszce Skajewskiej i jej dwóm uczennicom – Kindze Sornek i Paulinie Stokłosie. Było naprawdę fantastycznie – sympatycznie, smacznie i bardzo poetycko. Posługując się cytatem ze wspomnianej wyżej książki - „Chciałem żyć pełnią życia i wyssać z niego całą kwintesencję. Wykorzenić wszystko, co nie jest życiem, bym w chwili śmierci nie odkrył... że nie żyłem” – zakończę rozważania o wspaniałej przygodzie, jaką było to wieczorne spotkanie. „Carpe diem” i do zobaczenia za rok.

3 października  gościem MPBP w Pszczynie był Dariusz Rekosz – autor popularnych książek przygodowych i sensacyjnych dla dzieci i młodzieży. Tematem spotkania była „Magia słowa”. Autor postawił przed młodzieżą szereg zaskakujących pytań, m.in.: czy używanie wulgaryzmów jest modne?; o ile skraca życie wypalony papieros?; co ma wspólnego woda z liczbą Pi?; czy Kosma, Jerema i Barnaba to imiona żeńskie czy męskie?; jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki w „totka”?; czym jest liczba, a czym cyfra?; jak odjąć od dwudziestu dwadzieścia dwa, żeby otrzymać liczbę 88?; czym jest algorytm i jak go wykorzystujemy w codziennym życiu?. Odpowiedzi dla wielu słuchaczy były zaskoczeniem. Następnie autor omówił swój dorobek literacki, który ubogacił krótkimi prezentacjami i filmami. Na zakończenie spotkania chętni mogli zakupić książki autora. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z  Publicznego Gimnazjum nr 4 w Pszczynie.

DARIUSZ REKOSZ – z wykształcenia informatyk, z wyboru pisarz i animator kultury. Jego przygoda z literaturą zaczęła się w 2005 roku, kiedy stworzył serię książek „Szkolny detektyw”. Dziś ma już na swoim koncie kilkanaście wydanych pozycji popularnych wśród nastolatków, niektóre z ilustracjami Bohdana Butenki. Jest również autorem cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem „Detektywów para – Jacek i Barbara”, emitowanych w polskim radiu BIS. Funkcja Animatora Kultury w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach pozwoliła mu (po zamknięciu tejże placówki) na napisanie powieści sensacyjnej „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.