Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Pada śnieg, pada śnieg… A w Pszczyńskim Centrum Kultury spadł… Shrek. W spektaklu pt. „Pada Shrek!”, który odbył się 10 stycznia w sali widowiskowej PCKulu przed najmłodszymi wystąpili aktorzy Niezrzeszonego Koła Teatralnego „take tam…” pod opieką Jakuba Pieczki. Patronat nad imprezą objęła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

Tego dnia odbyło się kilka tur, na które zaproszone zostały przedszkola oraz klasy 1-3 szkół podstawowych. Główny występ o godzinie 17.00 zgromadził pełną salę, a przed spektaklem Dyrektor MPBP Teresa Musik oraz Jakub Pieczka wręczyli nagrody w konkursie plastycznym „Zimowa przygoda Shreka”.

Tradycyjnie już impreza zakończyła się wspólną zabawą z dziećmi na scenie. Rzucaliśmy się śnieżkami i balonami oraz stroiliśmy watą-śniegiem choinki (które znalazły się na scenie dzięki uprzejmości Państwa Kapias).

W spektaklu wystąpili: Jakub Sekta (Shrek), Jakub Rembiasz (Osioł), Bogumiła Gołek (Fiona), Michalina Kozubek (Kot w butach), Patrycja Wieczorek (Ciastek), Sandra Sajdok (Wilk), Adrian Szmajduch (Świnia) oraz gościnnie p. Renata Misiura (Księgarka), z którą grupa współpracuje podczas akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”.

 

 

Opracowanie scenariusza i reżyseria: Jakub Pieczka 

Anna Dziewit-Meller oraz Marcin Meller od razu przeszli do opowieści o kulturze, mieszkańcach, smakach i ciekawostkach związanych z Gruzją. Marcin Meller zapewniał, że to kraj bardzo bezpieczny i bardzo gościnny. Dodał, że łatwiej wejść do czyjegoś domu niż z niego wyjść, a głośne pochwalenie czyjegoś dywanu grozi natychmiastowym zrolowaniem i koniecznością przyjęcia go w prezencie. Warto pamiętać o niecodziennym podejściu Gruzinów do zagadnienia punktualności. W związku z tym dowiedzieliśmy się co oznacza termin Georgia Maybe Time, czyli gruziński „czas być może”. Nie ma mowy o szwajcarskiej dokładności. Ciekawym tematem okazało się również gruzińskie jedzenie i wino, które nieodłącznie kojarzą się z gruzińską gościnnością. Gospodarze ugoszczą, upoją hektolitrami wina, ale nie pozwolą, by gość będący pod wyraźnym wpływem sam udał się do domu. Autorzy chętnie odpowiadali na praktyczne pytania dotyczące m.in. bazy noclegowej, stanu dróg i komunikacji. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po zdjęcia i autografy.

Marcin Meller - Dziennikarz i reporter, z wykształcenia - historyk. Od 1991 do 2003 reporter „Polityki”, jako jej wysłannik po raz pierwszy trafił do Gruzji; opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii i w Afryce. Był gospodarzem pierwszego w Polsce reality show „Agent”. Były redaktor naczelny miesięcznika „Playboy”, gospodarz magazynu „Drugie Śniadanie Mistrzów” w TVN24, a także weekendowych wydań „Dzień Dobry TVN”. Felietonista „Neewsweeka”.

Anna Dziewit-Meller – dziennikarka, reporterka, wokalistka i gitarzystka zespołu Andy. Autorka książki „Disko”, współautorka książek „Głośniej!Rozmowy z pisarkami” oraz „Teoria trutnia i inne”. Swoje teksty publikowała m.in. w „Polityce”, „Wysokich Obcasach” i „Lampie”. W programie „Dzień Dobry TVN”  poleca dobre książki.

 

„Spadł kiedyś w lipcu śnieżek niebieski, szczekały ptaszki, ćwierkały pieski…”. Tak właśnie wygląda magiczna kraina stworzona przez Juliana Tuwima, do której 8 listopada zaprosili najmłodszych Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…”.

Główna bohaterka Ania to dziewczynka, która „często przymyka oczy” i otwiera je dopiero w ogrodzie, gdzie spotyka wielu przyjaciół: rozgadanego Ptaszka, śpiącego Kotka, wesołego Bambo, pogubionego Hilarego i krzykliwego Rycerza. To właśnie ci bohaterowie zaprezentowali dzieciom najwybitniejsze utwory polskiego poety.

Tradycyjnie już, podczas trzech występów, gościliśmy dzieci z pszczyńskich szkół i przedszkoli. Frekwencja była duża, a uśmiech nie schodził z twarzy milusińskich. Nie zabrakło wspólnych zabaw na scenie (przy prezentacji „Rzepki” oraz „Lokomotywy”), w które zaangażowali się również rodzice.

Serdecznie dziękujemy Państwu Kapias oraz Państwu Biały za wypożyczenie drzew, krzewów oraz kwiatów, które stworzyły niepowtarzalny klimat „Ogrodu pana Tuwima”.

Wystąpili: Patrycja Marks, Bogumiła Gołek, Patrycja Wieczorek, Sandra Sajdok, Michalina Kozubek oraz Monika Kaczmarczyk

Scenariusz i reżyseria: Jakub Pieczka

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.