Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

29 września obchodzony był Dzień Głośnego Czytania Dzieciom. Z tej okazji nasza szkoła zaprosiła do wspólnego czytania panią bibliotekarkę z sąsiadującą z nami biblioteki publicznej.

8 i 9 października pani Ewa spotkała się z uczniami klas pierwszych – I a ( wych. Mariola Mańka) i Ii (wych. p. Agnieszka Tuźnik), aby poznać ciekawe przygody niesfornych Słodziaków. Pani bibliotekarka przeczytała historie o Bobrze Borysie i Zajęczycy Zuzi, sprawdzając przy okazji uwagę małych słuchaczy i tłumacząc po drodze nowe wyrazy.
Na zakończenie uczniów czekała mała niespodzianka. Pani Ewa przygotowała kolorowanki z sylwetkami Gangu Słodziaków.

W zajęciach wzięło udział w sumie 37 osób. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do Biblioteki

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, w tym roku była to sobota. Mimo, że był to tylko 1 dzień nasza biblioteka obchodziła go przez kilka dni października.


8, 9, 11 i 15 października przedszkolaki z grup „Pszczółek” i „Smerfów”, "Motylków", "Tygrysków", "Żółwików" oraz "Biedronek" wysłuchały historii o bardzo głodnej gąsienicy autorstwa Erica Carle. Pani Ewa czytając głośno perypetie małego owada, sprawdzała jednocześnie wiedzę i uwagę małych podopiecznych - prezentując pochłonięte przez gąsienicę jedzenie. Nie zabrakło też zadań na spostrzegawczość i umiejętności porządkowania.


Grupy „Smerfów” i "Motylków" ponadto wybrały się na wycieczkę i po raz pierwszy odwiedziła bibliotekę. Pani bibliotekarka opowiedziała o zbiorach, sposobie wypożyczania i przechowywania książek. Pani Ewa pokazała również Smerfikom oraz Motylkom, gdzie znajdą książeczki dla czytelników z ich grupy wiekowej. Każde dziecko mogło samodzielnie przeglądać interesujące je tytuły.


Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały do ozdobienia modele dużej gąsienicy i motyla. W zajęciach wzięło udział aż 128 osób!, w tym: 21 „Pszczółek” i 3 opiekunów oraz 18 „Smerfów” i 3 opiekunów, 19 "Motylków" i 2 opiekunów, 19 "Żółwików" i 3 opiekunów, 17 "Tygrysków" i 3 opiekunów oraz 18 "Biedronek" i 2 opiekunów.
Dziękuję za aktywny udział i zapraszam ponownie.

 

W dniu 28 września klasa 8b (23 osoby) wraz z wychowawczynią – p. Patrycją Deją uczestniczyli w  lekcji bibliotecznej dotyczącej różnych obliczy literatury młodzieżowej. Cykl rozpoczyna powieść dla młodzieży.

Na początku zajęć uczniowie rozmawiali z bibliotekarką o swoich preferencjach czytelniczych. Następnie, podzieleni na grupy, tworzyli rysopis bohaterów powieści dla młodzieży na podstawie kart pracy i cytatów z wybranych utworów. Każda grupa na forum klasy prezentowała sylwetkę wybranej postaci a na zakończenie wspólnie uzupełnialiśmy notatkę charakteryzującą gatunek.
Uczniowie mieli ponadto możliwość zapoznania się z wybranymi tytułami powieści dla młodzieży – książki zostały wystawione przez bibliotekarza oraz mogli zaproponować swoje, jako dezyderaty i uzupełnienie piaskowego księgozbioru.
Na pamiątkę każdy otrzymał zakładkę z propozycjami lekturowymi dostępnymi w naszej bibliotece.

Końcem lipca tego roku dobrze znana wszystkim mieszkańcom Pani Halina Kędzior odeszła na zasłużoną emeryturę. Na jej miejsce przyszła zupełnie nowa osoba – Ewa Pala.  Pozwólcie, że  sama przedstawię się wszystkim Czytelnikom i Mieszkańcom.

Jestem absolwentką Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Swoją przygodę z bibliotekami rozpoczęłam już 9 lat temu, pracując w bibliotekach szkolnych i publicznych powiatu pszczyńskiego.  Od 2013 roku jestem pracownicą Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Można było  mnie spotkać w Wypożyczalni lub Czytelni na ulicy Piastowskiej do lipca tego roku.
Swoje działania ukierunkowuję według motta jednej z bibliotecznych akcji – „Spotkajmy się w Bibliotece na KAWIE”. To nie tylko dosłownie napój, ale rozwijając akronim – Kultura, Animacja, Wiedza, Informacja i Edukacja. Stąd prowadzę zajęcia z przysposobienia czytelniczego wprowadzając młodych czytelników w niesamowity świat książek, edukuję młodzież i dorosłych z bezpiecznego korzystania z Internetu oraz w miarę możliwości, pod swoim okiem uczę osoby dorosłe podstaw obsługi komputera i Internetu a głodnych wyzwań rękodzielniczych zapraszam na warsztaty artystyczne.  
Interesuję się ponadto lokalną historią, kulturą i zwyczajami. Jestem chętna na organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów bądź innych wydarzeń, które pozwolą ocalić od zapomnienia nasze skarby przeszłości. 
Inspiracje do działań nabywam nie tylko poprzez pracę z czytelnikiem i współpracę z różnymi instytucjami na czele ze szkołami i przedszkolami ale również poprzez liczne szkolenia i wymiany międzynarodowe. Dzięki dotychczasowym działaniom miałam możliwość uczestniczenia w Międzynarodowej Akademii Młodych Bibliotekarzy na Łotwie oraz jestem 1 z 60 stypendystów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki otrzymanym funduszom brałam udział w 2017 roku w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA - International Federation of Library Associations and Institutions, który odbył się we Wrocławiu. Na kongres przyjechało wówczas ponad 3 tys. Bibliotekarzy z całego świata.

Oprócz codziennych bibliotekarskich obowiązków, chcę różnymi sposobami zachęcić do kontaktu z książką, by lektura była przyjemnością bez względu na wiek. Zapraszam do odwiedzin profilu na Facebooku Biblioteka Piasek i odwiedzin na żywo. Chętnie nawiążę kontakt z pasjonatami i hobbystami, którzy również chcieliby podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi. Mam spore pole do popisu i bardzo dobre zaplecze do działania uzyskane m. in. dzięki funduszom z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Lubię to co robię. Satysfakcję przynosi mi zarówno wprowadzanie w świat lektur młodych, niedoświadczonych czytelników jak i osoby, które pochłonęły już góry książek i ciągle szukają nowych treści  oraz znajdowanie sposobów na zaproszenie w progów biblioteki osoby, które z różnych względów dotąd omijały tą instytucję bądź nawet nie wiedziały o jej istnieniu.

Moja poprzedniczka – pani Halina szczyciła się bardzo wysokim poziomem czytelnictwa i szeroką współpracą ze społecznością lokalną. Mam nadzieję, że mimo braku umiejętności gry na akordeonie, uda mi się choć w części zachować tak dobre kontakty z mieszkańcami.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem – Ewa Pala

fot. Magdalena Okarmus

Informacja dla Czytelników


W dniu 2 października 2018 r (wtorek)
z powodu wyjazdu służbowego
Biblioteka będzie NIECZYNNA.
Zapraszamy w pozostałe dni tygodnia.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.