Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Drodzy Czytelnicy,

W dniu 22.03 (piątek), Biblioteka w Piasku będzie nieczynna.

Zapraszam w pozostałe dni tygodnia.

Ewa Pala

    W drugim tygodniu ferii dziesięcioro dzieci miało możliwość uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w piaskowej bibliotece publicznej.

   Pierwszego dnia, 18 lutego, wspólnie czytaliśmy „Czarną książkę kolorów” Meneny Cottin. Niezwykłe w tej publikacji było to, iż książka była czarna dosłownie, czarne były również ilustracje, które uczestnicy mogli poznać dotykając wypukłości na stronach. Dodatkowo, na każdej stronie znajdował się tekst napisany alfabetem Braille’a oraz tradycyjnym alfabetem. Następnie dzieci wczuwały się w rolę osób z dysfunkcją wzroku, próbując odgadnąć jakie rzeczy znajdują się w przygotowanym przez bibliotekarkę pudełku. Na zakończenie, malowaliśmy obrazki inspirowane czernią, które można obejrzeć w bibliotece.
   Drugiego dnia, w środę 20 lutego, głównym tematem spotkania była przyjaźń. Najpierw dzieci dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem o kontaktach międzyludzkich a następnie weryfikowały je w czasie prezentacji „Przyjaciele – dwa ciała, jedna dusza”. Dodatkową atrakcją były filmiki o przyjaźni oraz quiz wiedzowy o słynnych książkowych i filmowych najlepszych przyjaciołach. Po teorii, nadszedł czas na praktykę. Każdy uczestnik wykonywał z koralików Pyssla dwie ramki na zdjęcia ze swoim przyjacielem.

   Ostatniego dnia, w piątek 22 lutego przyłączyliśmy się do tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu pt. „Działajmy razem!”. Wspólnie oglądaliśmy przygody niesfornych „Owiec w sieci” oraz zmagania z komputerowymi zagrożeniami drużyny Sieciaków. Były quizy, puzzle oraz zabawy z kodowaniem. Dodatkową atrakcją tego dnia był specjalnie przygotowany quiz o naszej bibliotece, sprawdzający orientację po Filii w Piasku oraz jej zbiorach. Na pamiątkę  uczestnicy otrzymali podziękowania oraz drobne upominki.  
    Mimo, iż tematyka zajęć każdego dnia była inna, dzieci bardzo chętnie angażowały się we wszystkie. Nikt nie narzekał na nudę, gdyż oprócz realizacji tematu, uczestnicy mogli korzystać z bogatej oferty gier oraz książek i prasy dostępnych w bibliotece.


Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

    7 lutego, 6 uczniów wraz z 3 opiekunami z Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Piasku uczestniczyło w lekcji bibliotecznej, w czasie której zapoznawali się ze zbiorami Filii w Piasku oraz pracą bibliotekarki.

Czytaj więcej: Uczniowie DOREW poznają w bibliotece "Głodną gąsienicę"

    5 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej bibliotece obchodzono go 5 lutego oraz w trakcie zajęć Ferie w Bibliotece – 22 lutego. Bibliotekarka na tę okazję przygotowała moc atrakcji tematycznych. Wydarzenie miało charakter otwarty i skierowane było dla dzieci i dorosłych odwiedzających w tych dniach Filię.

    Na początek bibliotekę odwiedzili uczniowie ZSP w Piasku, którzy oglądali i komentowali materiały filmowe dotyczące rozważnego poruszania się w sieci. Wspólnie omówiliśmy zasady bezpieczeństwa w Internecie oraz  jak postępować w przypadku jakichkolwiek trudności i problemów związanych w komunikacją przez komputer. Uczestnikom zaproponowano udział w 45 minutowych zajęciach w roli ekspertów. Młodzi goście poznali ponadto członków wyimaginowanej rodziny Nowaków, którzy niezbyt często korzystają z nowych technologii lub niewłaściwie je wykorzystują. Ich zadaniem było odnotowanie nieprawidłowych zachowań lub trudności naszych bohaterów, do rozwiązania których mogą przydać się nowe technologie, np. podawanie przez dziecko swoich danych osobowych w sieci, pobieranie plików z nieznanych źródeł, ogromne rachunki za zagraniczne rozmowy telefoniczne, chodzenie z dużą gotówką w portfelu czy ograniczenia spowodowane problemami zdrowotnymi.
    Zgodnie z tegorocznym hasłem obchodów DBI, działaliśmy razem, doradzając do czego dobrego może posłużyć Internet niezależnie od tego, czy jest się babcią, mamą czy wnuczkiem. Posłużyły do tego specjalne tablice "ekspert radzi", gdzie odnotowywaliśmy „Internetowe grzeszki” naszych bohaterów oraz zapisywaliśmy dobre rady.  
Dodatkową atrakcją były quizy i materiały video dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, kolorowanki i broszury dostępne w czasie odwiedzin w bibliotece, które prezentowane były przez cały dzień organizowanego wydarzenia, a które cieszyły się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych użytkowników.

   Na tablicy wywieszono ponadto zasady bezpiecznego zachowania się w Internecie, materiały promujące instytucje wspomagajcie bezpieczeństwo w sieci, plakaty skierowane dla młodzieży i rodziców oraz kolportowano broszurki adresowane do rodziców i młodych użytkowników nowych technologii. 

   W obu wydarzeniach w sumie udział wzięło 50 osób – dzieci i dorosłych. Dziękuję za aktywność i zapraszam za rok ;)

 
Aktualizacja! [20.02.2019 r. ]
Dziękuję za odzew. W dniu dzisiejszym zamknęłam listę uczestników i ogłaszam BRAK WOLNYCH MIEJSC na kurs.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Filia w Piasku zaprasza osoby dorosłe na bezpłatny kurs podstaw obsługi komputera „Oswój myszkę”.
Uczestnicy w ciągu 8 – 10 zajęć zdobędą wiedzę i umiejętności dotyczącą korzystania z komputera i Internetu. Spotkania odbywać się będą bibliotece ul. Katowickiej 63. Z uwagi na małą liczbę
komputerów, w szkoleniu może wziąć udział grupa 6- 10 osób. Mile widziany własny laptop.
 
Zapisy przyjmuję osobiście w godzinach otwarcia biblioteki lub pod numerem telefonu: (32) 448-44-11.
 
Zapraszam osoby zainteresowane na spotkanie organizacyjne 20 lutego (środa) o godz. 17.00, w czasie którego zostanie ustalony dzień oraz godziny kursu. Planowe rozpoczęcie kursu to końcówka lutego bądź marzec.
 
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.